Alvás kisokos

Alvás kisokos

A köznyelvben rengeteg olyan szót használunk amiről ugyan az jut eszünkbe. A ,,szedál” kifejezés hallatán arra gondolunk, hogy megnyugtatjuk a beteget. Valójában a ,,megnyugtatjuk a beteget” sok mindent jelenthet: csökkentjük a szorongást vagy a stressz, elősegítjük a nyugodtabb alvást…

Itt kell leszögeznünk, hogy ezek a hatások külön-külön vagy keverten is megjelenhetnek és mivel a változatosság gyönyörködtet, rengeteg választásra van lehetőség attól függően, hogy a kezeltnek mire van szüksége.

Mik ezek?

  • Anxiolitikus hatás: Szorongás csökkentése.
  • Sedatív hatás: Nyugtató hatás.
  • Hipnotikus hatás: Altató szer (elaltató és átaltató)
  • Sedatohipnotikus hatás: Az előbbi 2 hatás keveréke.
  • Antidepressans: Depresszió elleni készítmény
  • Antistressz hatás: A stressz okozta hormonális változások gátlása
  • Antipszichotikum: Pszichiátriai betegségek kezelésére használt szerek
  • Antimániás szerek: A mánia kezelésére vannak. stb.

A felsorolással igazából csak a téma összetettségere szerettem volna felhívni a figyelmet.

Pár évvel ezelőtt a macskagyökér (valeriana officinalis), citromfű (melissa officinalis), komló (humulus lupulus) és golgotavirág (passiflora incarnata) gyögynövények különböző keverékei és a benzodiazepin tartalmú, receptköteles altatók (Elenium, Frontin, Seduxen…) mellett semmilyen más alternatíva nem volt a kezünkben. Előbbiek gyenge alaltatószerek gyenge szorongáscsökkentő hatással, utóbbiak hozzászokást és komoly függőséget okozhatnak.

Ma már rengeteg más lehetőség van. Az összeállítasban az alábbi lehetőségekről szeretnék példákat mutatni.Külön kérésre ezeket megpróbálom „erősségük” szerint sorrendbe állítani, bár ez a kevert hatások és a beteg igényétől függően individuálisan eltérhetnek, így az „erősebb” szó itt nem igazán értelmezhető. Az alvásra kifejtett hatás sokszor járulékos, a stressz vagy a depresszió csökkentésének hozadéka. Az összeállítas végén terápiás keverékeket is ajánlani fogok. Az összeállítás nem teljes értékű, más anxiolítikus és antistressz készítmények is helyet kaphatnának.

1. Ashwaganda

Az ashwaganda/álombogyó/indiai ginzeng egy nagyon összetett alkaloidokat tartalmazó adaptogén gyógynövény. Csökkenti a stressz hatására megnövekedett kortizol szintet, így védi a szervezetet a stressz hatásaitól. Enyhe antidepresszáns hatása miatt segíti a nyugodt alvást. Az alvásra gyakorolt hatása nem akut, szedése esetén türelemre van szükség. Az ajánlott adag: napi 600mg növényi kivonat.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/biotechusa-ashwagandha-kapszula-60x/

2. LXR anti-stressz komplex

Komplex összetételű készítmény  amely többféle adaptogén gyógynövény keverékével éri el az ashwagandához hasonló hatást a benne található gyógynövények összeadandó hatásával. Mivel az álombogyót más gyógynövényekkel való kombinációban tartalmazza erősebb a monokomponensű készítménynél. Napi adagja 1×1 kapszula.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/lxr-anti-stressz-komplex-60x/

3. Gal relax kapszula

Egy agyi gátló neurotranszmitter (GABA), egy agyi keringésjavító (l-theanin), citromfű és golgotavirág kombinációja. A készítmény specialitása az egyedi összetétele, segít a megnyugtató elalvásban. Hátránya, hogy a nyugtató es altató hatás nehezen különíthető el. Igazán erős altató hatást napi 2-3-6 kapszulával érhetünk el, alvas előtt fél-1 órával bevéve. A mix hatás hármas: anxiolítikus és sedatohipnotikus hatás egyben.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/gal-relax-vegan-kapszula-60x/

4. Remotív extra

Orbancfű tartalmú készitmény, mely minor depresszióban elsőként választandó szer. Az antidepresszáns hatás eredményeként insomniában és különböző alvásproblémákkal kapcsolatos állapotokban is használható. A hatasok közül a REM fázisra gyakorolt hatása a legkiemelkedőbb. Hátránya, hogy rengeteg gyógyszer lebomlását akadályozza, így nem szedhető együtt velük. Másik hátránya a fényérzékenységet fokozó hatása, erre a nyári időszakban komoly hangsúlyt kell fektetni.

5. De-press kapszula

200mg L-triptofán, magnézium, macskagyöker, citromfű kombinációja. Az l-triptofán a melatonin és a szerotonin előanyaga, így a kevert hatás antidepresszív, altató, anxiolítikus jegyeket is hordoz. Elaltató, gyenge átaltató és szorongáscsökkentő hatását tudjuk kihasználni. Adagja napi 1×1-2 kapszula alvás előtt fél-1 órával bevéve.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/de-press-etrendkiegeszito-kapszula-30x/

6. Biotech night kapszula

L-triptofán, meggy és őszi margitvirág keveréke. Az l-triptofán hatását 2 gyógynövény hatásával egészíti ki, melyek additíven egymást erősítik. Az összetétel 300mg l-triptofánt tartalmaz, így erősebb kombináció az előzőnél. Adagja napi 1×1-2 kapszula alvás előtt fél-1 órával bevéve.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/biotechusa-night-kapszula-60x/

7. Biotech L-tryptophan kapszula

500mg l-tryptofánt tartalmaz, hatasa az előbbinál erősebb, adagolása azonos.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/biotechusa-l-tryptophan-kapszula-60x/

8. Biotech GABA kapszula

500mg GABA-t tartalmaz. A gátló neurotranmitter bevitele egy a receptköteles altatókat megközelítő hatassal bír. Nyugtat, altat, csökkenti a szorongást, picit csökkenti a vérnyomást. Elaltató és átaltató szerként is alkalmazható. Adagja napi 1×1-2 kapszula alvás előtt fél-1 órával bevéve.

link: https://shop.kehelypatika.hu/product/biotech-gaba-kapszula-60x/ 

Kombinációk:

Ashwaganda+ l-triptofán/ashwaganda + GABA

Ashwaganda/LXR anti-stressz + l-triptofán

L-triptofán + GABA

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címekben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors

Rólunk

Egy három generációs gyógyszerész család, mely 1965 óta segít a beteginek a legnagyobb szakértelemmel és gyorsasággal. Bővebben…

Gyakran olvasott

Kövess minket

2020 év gyógyszerésze

Gyógyszerész válaszol

Kérdezz minket és segítünk, hogy jó döntéseket hozz.

Kérd ingyenes hírlevelünket extra kedvezményekkel, melyeket a webpatikánba használhatsz fel.

Dr. Papp Tamás

gyógyszerész bejegyzései

2020-as év gyógyszerésze Dr. Papp Tamás.